Кабель для локальної мережі: структура, властивості та особливості використання

На сьогоднішній день існує велика кількість бездротових технологій для передачі даних, які передають інформацію завдяки радіохвильовим сигналам. Мова йдеться про Wi-Fi та Bluetooth. Проте, із-за їх обмеженого радіусу дії та можливих перешкод використовують спеціальний сітьовий кабель, що з’єднує комп’ютери в єдину мережу.

Залежно від того, яка необхідна швидкість передачі даних та які особливості мережі, використовують кабельні системи, що володіють необхідними характеристики. Щоб створити комп’ютерну мережу та інтернет-з’єднання найбільш часто застосовують такі види:

► коаксіальний кабель;

► вита пара;

► оптоволоконній кабель (оптоволокно).

Які характеристики цих кабелів? Які особливості монтажу мереж із такого кабелю? На ці питання ми хочемо дати відповіді в даній статті.

Коаксіальний кабель – найбільш давній представник сітьових кабелів, який активно використовувався до 90-х років для мережевого з’єднання. Конструкція кабелю не складна і складається із провідника на основі металу, який укладений в шар ізоляції, поверх обплетення з міді чи алюмінію. Захисним покриттям від механічних ушкоджень слугує спеціалізована оболонка. Із-за того, що діаметр кабелю досить великий, близько 7-10 мм, гнучкість конструкції знижується.

 

Щоб з’єднувати коаксіальний кабель використовують спеціалізовані роз’єми – BNC-конектори. З’єднання таким чином виконується легко, головною умовою є надійна фіксація кабелю і обов’язкове заземлення комп’ютерного пристрою.

Існує декілька видів BNC-конекторів:

► BNC-коннектор - встановлюється на кінцях кабелю та слугує для підключення до Т-конектору та баререл-конектору;

► BNC T-коннектор – це своєрідний трійник, який підключає комп’ютер до основної магістралі. Один роз’єм підключається до роз’єму на мережевій карті, а два інших з’єднують два кінця магістралі.

► BNC баррел-коннектор. Дає можливість з’єднати розірвані кінці магістралі, тобто два відрізки коаксіального кабелю.

► BNC-термінатор являє собою заглушку, що блокує сигнал не даючи змогу розповсюджуватися далі. Функціонування мережі з коаксіального кабелю без термінатора неможливе.

 

Мінусом коаксіального кабелю є його висока чутливість до зовнішніх електромагнітних факторів. Тому, на сьогоднішній день, його вже практично не використовують для побудови локальних комп’ютерних мереж. Але даний тип кабелю все ще активно застосовують в мережах кабельного телебачення та для підключення супутникових тарілок.

Вита пара - назва цього типу кабелю пішло від того, що структура складається лише з попарних провідників, які виготовлені з міді. Стандартний кабель витої пари має 8 жил (4 пари). Така структура значно покращує якість сигналу і має стійкість до впливу зовнішніх факторів. Кожен провідник має власну ізоляцію або ж спільну. Бувають випадки, коли вона взагалі відсутня. Зовнішня оболонка витої пари виготовлена з ПВХ, а також вогнестійких полімерів. Іноді всередині кабелю може бути передбачена розривне нитка (виготовляють із капрону), вона виконує функцію зручності оброблення зовнішньої оболонки роблячи поздовжній розріз, який надає доступ до сердечника кабелю і не пошкоджує провідникову ізоляцію.


Виготовляють кабель «вита пара» сітьовий неекранований UTP (від англ. unshielded twisted pair) та екранований STP (від англ. shielded twisted pair). Ця характеристика впливає на ступінь захисту від перешкод. Екран може бути виконаний із алюмінієвої фольги або із дротяного плетіння, він огортає окремі пари, або ж весь пучок разом.

Найбільш розповсюджені типи екранування кабелю вита пара:


Існує сім категорій витої пари в залежності від довжини та швидкості передачі даних. Кожна категорія позначається абревіатурою CAT та числом від 1 до 7. Чим більше число, тим більше пар проводів і вища пропускна здатність. Кабель, призначений для прокладання комп’ютерних мереж, починається з другої категорії, але в наш час застосовують удосконалений кабель починаючи з категорії CAT 5e, він краще пропускає високочастотні сигнали . Зверніть увагу при виборі, що ізоляція витої пари для зовнішньої прокладки повинна витримувати дію несприятливих факторів.

Отже, кабель вита пара має масу достоїнств: гарна пропускна здатність, гнучкість та маленька товщина, що дає змогу легко монтувати кабель, оптимальна ціна. Але також є деякі недоліки, до них відносяться незахищеність кабелю якщо в ньому відсутній екран, невисока протяжність з’єднання.

Оптоволоконний кабель – найсучасніший варіант для побудови комп’ютерних мереж так як інші існуючі кабелі, призначені для цих же цілей, значно поступаються в основних характеристиках. Високий ступінь захисту від перешкод і необмежена швидкість передачі даних вирізняють цей кабель з поміж інших. Ці якості досягаються завдяки наявності в структурі світлопровідних скляних елементів. Також, оптоволокно неможливо розітнути і перехватити дані бо електричні сигнали не передаються через даний тип кабелю. Однак, із-за великої вартості обладнання для роботи з оптоволокном, цей кабель застосовують в основному для будівництва швидкісних магістралей для з’єднання мереж на дальніх відстанях та для особливих умов підключення.

Ще є ряд деяких недоліків у використанні оптоволоконного кабелю, наприклад, ускладнений монтаж в приміщеннях (не можна згинати на кут, менший, ніж вказано в специфікації; не допускається навіть випадкового встановлення тяжких предметів поверх кабелю), складний ремонт.

Отже ви дізналися все, щоб не помилитися та купити мережевий кабель. А наша компанія, в свою чергу, може запропонувати такі види кабелю зв’язку та передачі даних: коаксіальний кабель, LAN-Кабель (витая пара) FTP, UTP, телефонный кабель (ТППэп, КСПП, ПРППМ, ТРП, ТК-4, ШТлп). Звертайтеся і наш кваліфікований персонал завжди допоможе з вибором.