Як вибрати відповідну світлодіодну лампу

З ростом популярності світлодіодного освітлення замінювати лампи розжарювання, а також люмінесцентні і галогенні, почали не тільки офіси та громадські заклади, а й власники будинків і квартир. Безліч досліджень доводять, що використання світлодіодів дозволяє істотно економити на оплаті електрики, та й термін служби сучасної лампи куди більший, ніж ламп розжарювання. Однак багато у кого досі є деякі сумніви: не в ефективності, а в тому, яку світлодіодну лампу вибрати.

І дійсно, для вдалої покупки недостатньо просто взяти першу-ліпшу лампу, адже вам може не підійти її цоколь або потужність, але все-таки це набагато простіше, ніж здається.

У цій статті ми допоможемо розібратися, як вибрати світлодіодну лампу.

Є чотири важливі критерії, не рахуючи фірми-виробника, для вибору освітлення, ось вони в порядку важливості:

  1. Тип цоколя;

  2. Потужність (сила світла);

  3. Колірна температура світла;

  4. Тип колби.

Тип цоколя лампи

Завдяки цоколю лампочка кріпиться в патроні і, відповідно, конструкції люстри. Через металевий цоколь до елементів світіння підводиться електрика. Типи цоколя розрізняються залежно від виду патронів для ламп, а вони в свою чергу залежать від виду лампи, її розміру і місця розміщення, і навіть від країни, в якій вона була зроблена.

У різновидів цоколів є спеціальна система позначень, яка допомагає швидко визначити, який тип використаний. Вона складається із великої латинської літери, цифри і, в деяких випадках, маленької латинської літери в самому кінці. Першорядне значення має саме велика буква:

«Е». Це - один з найпопулярніших видів (різьбовій, або цоколь Едісона). Лампи з цоколем Е14 і Е27 найчастіше виробляються в формі кулі, свічки, гриба або груші, використовуються вони в стельових люстрах, настінних бра, настільних світильниках, під плафонами і так далі. Е40 означає лампу більшої потужності - їх ставлять в просторих приміщеннях або для освітлення коридорів і вулиць. Крім зазначених діаметрів цоколь «Е» має і інші, менш популярні, починаючи від 5 мм.




«G». Другий за популярністю вид цоколя - штирьковий. У з’єднанні лампи і плафона використовують штирі. Цифра тут означає відстань між штирями, а в разі, якщо штирів не два, а більше - діаметр окружності, на якій вони розташовані. Такі світильники найкраще підходять для точкового і декоративного підсвічування, їх монтують в плафони на стінах або стелі, а також в гнучкі системи освітлення, в ванних кімнатах і теплицях, на підвісних і натяжних стелях. Завдяки системі штирів лампи надійно кріпляться в плафоні (прокручуються і замикаються) і не можуть випасти при впливі вібрації, як нерідко буває з іншими цоколями.



Менш популярні види:

- R: з втопленим контактом, застосовується для освітлювальних систем високої інтенсивності;

- Р: фокусуючий;

- В: штифтовий;

- S: софітний.

Останні чотири види зустрічаються дуже рідко, тому рекомендується використовувати плафони під цоколь «Е» і «G», адже для них набагато легше знайти лампи.


Потужність лампи

Потужність світлодіодної лампи - це саме той показник, від якого залежить яскравість освітлення. Підбирати її варто особливо ретельно, адже занадто тьмяне освітлення буде псувати працюючим або читаючим людям зір, а надто сильне змусить постійно напружуватися і очі будуть втомлюватися не менш сильно.

Яскравість і потужність - не одне й те саме. На упаковках може бути вказана і потужність (Вт) і яскравість (світловий потік, Лм). Найпростіше розібратися в потужності/яскравості світлодіодних ламп через порівняння їх з лампами розжарювання, до яких ми набагато більше звикли.


Потужність світлодіодної лампи, Вт Потужність лампи розжарювання, Вт   Світловий потік, Лм  
 2-3  20  250
 4-6  40  400
 7-9  60 700
 10-12  75  900
 13-16  100  1200
 17-23  150  1800
 24-30  200  2500


Важливо пам'ятати, що це лише приблизні показники: параметри можуть трохи відрізнятися в залежності від матеріалів, використаних виробником, форми колби і так далі.

І якщо вже ми зайнялися порівнянням, не зайвим буде зазначити, що світлодіодні лампи мають перед лампами розжарювання й інші переваги:

- не нагріваються навіть при тривалому використанні;

- колба тверда, важко розбити;

- термін служби досягає 50 000 годин;

- споживана потужність в середньому менше в 6 разів.

Світлодіодна лампа будь-якої потужності буде набагато вигідніше, ніж лампа розжарювання тієї ж потужності, або навіть люмінесцентна - найважливіше правильно підібрати цей показник, щоб світло не було надмірно яскравим або тьмяним.


Колірна температура

Колірна температура - це якраз та характеристика світлодіодних ламп, від якої найбільше залежить комфорт людини, затишок інтер'єру і робоча (або, навпаки, розслаблююча) обстановка в приміщенні. Показник вимірюється за шкалою Кельвіна, яка ділиться на три групи: тепле світло (нижче 3500 К), нейтральне (денне, від 3500 К до 5300 К) і холодне біле (вище 5300 К).

Найбільш комфортна для людського ока колірна температура знаходиться в діапазоні від 2500 К до 6500 К. Це якраз те, що ми щодня бачимо на вулиці, у себе вдома і в офісах. Занадто холодне світло (вище 7000 К) може віддавати синім, через що очі при постійному сприйнятті цього світла будуть швидше втомлюватися. Занадто тепле світло (нижче від 2100 К) теж не дуже комфортне - завдяки жовтому і помаранчевому спектру воно викликає сонливість.




Колірну температуру ламп потрібно вибирати в залежності від місця розташування світильника. В офісах і робочих приміщеннях найкраще ставити світло, найбільш близьке до нейтрального і денного (4000 - 5500 К): воно одночасно і не шкодить очам, і тонізує організм, налаштовуючи на роботу. М'яке тепле світло (2500 - 3500 К) підходить для спальні і вітальні, де буде створювати затишок і комфортну обстановку. Для кухні та ванної кімнати варто використовувати нейтральне або холодне світло (5000 - 6500 К), адже воно найкраще передає натуральні кольори, а також сприяє пробудженню.

За допомогою ламп з різною колірною температурою зручно не тільки створювати відповідну обстановку, але і зонувати приміщення: наприклад, великий зал може бути розмежований на зону відпочинку з кріслами і диванами, і на фуршетну зону - де стоїть стіл з наїдками. Колірна температура широко використовується в елементах дизайну інтер'єрів, що теж не варто випускати з уваги.


Тип колби лампи

Колба світлодіодної лампи це ємність з ударостійкого пластику або скла, всередині якої розміщене джерело світла. Колба не тільки захищає світлодіоди від вологи, пилу, забруднення і механічних пошкоджень, а й служить в якості розсіювача світла. Вибір форми колби найбільш легкий, оскільки вона впливає тільки на естетичний вигляд світильника: це може відігравати вагому роль в інтер'єрі.

Найвідоміша і популярна форма колби - грушоподібна (позначається як A, Arbitrary). Цей вид колби підходить для будь-яких світильників (при правильно підібраному цоколі, звичайно), використовується як в загальному освітленні, так і в настільних лампах, бра, під плафонами в будь-яких приміщеннях.

Лампи в формі свічки (B, C, Candle) або «свічка на вітрі» (відрізняються формою верху) ставлять в класичні люстри для віталень або великих залів і в бра. Вони здаються витонченими і елегантними, органічно виглядають в найкрасивіших абажурах і плафонах, а цоколь зазвичай мають або Е27, або Е14.

Лампи в формі грибка, які ще називаються рефлекторами (R, Reflector) застосовуються для вбудованих світильників і точкового освітлення як всередині приміщень, так і зовні (ганок, архітектурне підсвічення): кут їх світіння трохи вужче, ніж у інших видів, а тому це зручно для спрямованого світла.

Форма кулі (G, Globe) також дуже популярна: зовні ці лампи нагадують грушоподібні, але в довжину вони трохи менше, і з коротких плафонів не визирають. Таку світлодіодну лампу купити можна для люстри або бра в будь-якому приміщенні: вони акуратно виглядають зовні і мають широкий кут освітлення.

Лампи з формою колби «капсула» і «труба» використовуються для спеціалізованих світильників - перші для невеликого точкового підсвічування, другі для спеціальних офісних плафонів, покликаних висвітлювати приміщення великих площ. Колба типу «софіт» підходить для вбудованого світильника, оскільки верх такої лампи повністю плоский або має незначну опуклістю, а боки непрозорі і не дають ефекту розсіювання світла.



Ми сподіваємося, що завдяки цій статті у вас не виникне труднощів при підборі світлодіодної лампи для будинку або офісу, проте в разі виникнення питань консультанти «Сфералайн» із задоволенням підкажуть правильне рішення і порадять лампу точно під ваші параметри. Звертайтеся до нас за телефоном або через електронну контактну форму!