Світлодіодне вуличне освітлення: перший крок до «розумного міста»

Вуличне освітлення - один з найважливіших елементів у повсякденному житті будь-якого міста, незалежно від його розмірів, проте ми, жителі, як правило, не звертаємо на нього уваги рівно до тих пір, поки з освітленням не виникає проблем. Варто ліхтарям не ввімкнутися вчасно, згаснути або почати світити тьмяно, з тремтінням - ми одразу відчуваємо різницю. Все тому, що в темний час доби саме вуличне світло дає нам можливість відчувати комфорт і бути у безпеці. З появою першого вуличного освітлення, ще задовго до винаходу автомобільного транспорту, безпека міських вулиць теж підвищилася, тільки в той час це стосувалося крадіжок та інших злочинів. Зараз же ліхтарі допомагають як пішоходам, які переходять дорогу або йдуть по тротуарах, так і водіям, які можуть вчасно помітити перешкоду, небезпеку або просто потрібний поворот.

Крім гарантії безпеки вуличне світло також виступає елементом декору. Підсвічуються доріжки в парках, фасади будинків, архітектурні композиції, рекламні конструкції - це, звичайно, теж збільшує вночі видимість на вулицях, але основне завдання декоративного світла в створенні затишку і привабливого образу тієї чи іншої споруди. Так чи інакше, але люди тягнуться до краси, а світло - один з найефективніших і перспективних способів її створити і доповнити.




Звичайно, якісне освітлення цілого міста вимагає великих фінансових витрат: установка та обслуговування ліхтарів, установка і заміна ламп, живлення всієї мережі... Лампи в вуличні ліхтарі ставляться енергозберігаючі, вони можуть повільно розпалюватися, давати ефект тремтіння або вібрації, а передача кольору у їх спектрі світла не занадто висока. Простіше кажучи: навряд чи хто-небудь захотів би встановити таку лампу у себе вдома. Але з основним своїм завданням - освітленням вулиць - такі ліхтарі справляються.

Ось основні типи світильників, встановлених на вулиці:

- консольні світильники: ліхтарі на високих опорах, які висвітлюють автомобільні дороги, пішохідні вулиці, переходи і залізничні переїзди, і всі інші важливі місця, підвищуючи тим самим їх безпеку. Для фокусування променів використовується спеціальна форма плафона і встановлені в ньому дзеркальні рефлектори.

- фасадні прожектори: вони створюють архітектурну підсвітку і висвітлюють фасади будівель або архітектурні конструкції. Кріпляться прямо на стіну.

- грунтові світильники: монтуються прямо в грунт або інше покриття, підсвічують пішохідні та під'їзні доріжки, зони відпочинку, клумби та фонтани.

- вбудовані і настінні світильники: служать як для безпеки, так і для декору - висвітлюють сходи, таблички на будинках, а також частини фасаду і ганок будинку.

- садово-паркові світильники: встановлюються в зелених зонах і одночасно висвітлюють місцевість і прикрашають її, тому в даній категорії форма і вид світильників дуже різноманітні. Часто такі світильники проектуються дизайнерами індивідуально під ту чи іншу місцевість і об'єкт.


Однак прогрес рухається вперед і на сьогоднішній день світлодіодне освітлення стає більш доступним, при цьому маючи куди більшу ефективність, ніж люмінесцентні або галогенні лампи. Світлодіоди споживають мінімальну кількість енергії, світять дуже яскраво і мають найтриваліший термін служби в порівнянні з іншими варіантами, саме тому в багатьох містах світу почали переходити саме на світлодіодне вуличне освітлення. Ліхтарі зі світлодіодною лампою включаються моментально, а не розпалюються поступово, а завдяки довговічності витрати на обслуговування системи вуличного освітлення істотно знижуються.

Деякі міста Сполучених Штатів заради експерименту створили автономне освітлення вулиць. Ця система полягає в живленні акумуляторів від сонячних батарей, світлодіодних лампах і датчиках світла, встановлених на ліхтарях. Таким чином, ліхтар включається автоматично, як тільки освітлення стає нижче заданої норми, і вимикається, як тільки в місті знову світає, і вдень акумулятор заряджається від сонячних променів. Правда, система з батареями можлива тільки в тих місцях, де хмарність знижена, і де на ліхтар не падають тіні. Але навіть без сонячних батарей система «розумного освітлення» можлива - живлення може подаватися по дротах, і датчик освітлення при цьому буде точно так же виконувати свою роботу.

Однак експеримент по впровадженню світлодіодного освітлення на вулицях дав не тільки позитивні результати у вигляді зниження фінансових витрат. Був і негативний момент.

Люди повідомляли, що їм «не подобається світло». Багато хто не міг пояснити конкретніше, що вони мають на увазі, але дослідження все ж знайшли причину: справа в тому, що встановлені були вуличні ліхтарі, які мають синюватий відтінок. Сині світлодіоди куди ефективніше будь-якого іншого кольору, тому в масштабній мережі вуличного освітлення встановлювали саме їх, а для того, щоб світіння було білим, в лампу додавали матеріали, які поглинають синє випромінювання - такий матеріал дещо знижував інтенсивність освітлення, тому його додавалося не дуже багато. На жаль, вже після того, як в деяких містах були поставлені саме такі ліхтарі, і жителі, і вчені з'ясували, що сині відтінки постійного світла погіршують нічний зір, а також мають негативний вплив на біоритми людини, створюють додаткові відблиски на дорозі, що важливо для водіїв.

Складність полягає в тому, що занадто холодне, «синє» світло, пригнічує мелатонін в організмі людини, що призводить до проблем зі здоров'ям - порушується якість сну, розсіюється увага через постійну напругу очей. І якщо, перебуваючи у себе в будинку або квартирі, людина могла просто щільніше завісити вікно, то водіям на дорогах ніяк не можна було впоратися з випромінюванням.

Для подолання цього негативного моменту досить з самого початку встановлювати для вуличного освітлення світлодіодні лампи з комфортною світловою температурою - біле «денне», нейтральне або тепле світло. На жаль, міська влада вважає за краще заощадити і не звертає уваги на такі нюанси освітлення, але все йде до того, що якийсь стандарт колірної температури все ж буде дотримуватися - освітлення в нічний час доби повинно приносити користь, а не шкоду.

Американська компанія Echelon розробила спеціально для майбутніх «розумних міст» таку систему вуличного світлодіодного освітлення, яка дозволить коректувати колір ліхтарів, змінюючи відтінок випромінювання в залежності від часу доби, погодних умов і подій на дорозі. Наприклад, колірна температура в 2700 К буде встановлена ​​в години з низькою активністю на вулицях, а 4500 К - під час громадських заходів, і самі ліхтарі будуть світитися сильніше в разі, якщо сталася надзвичайна ситуація: це сприятиме ефективній роботі служб порятунку і аварійних служб.




Яким би не було вуличне світло - світлодіодним або будь-яким іншим, - а воно повинно обов'язково виконувати свої функції: добре освітлювати дороги і об'єкти і не допускати шкідливе випромінювання в вікна, щоб люди не отримували негативного впливу. Вирішити проблему потрапляння світла у вікна можна завдяки зміні нахилу ліхтаря і його форми - світло таким чином стане спрямованим, висвітлюючи тільки ті місця, для яких воно потрібне, і енергія не буде витрачатися на зайве випромінювання. Зайве випромінювання легко побачити, якщо, перебуваючи далеко від міста, поглянути на нього в нічний час: небо набуває блакитного або жовтуватого відтінку не тільки завдяки відбитому світлу, а й значною мірою через неправильно повернуті ліхтарі.

Нашим містам ще далеко до «розумних міст», проте світлодіодне вуличне освітлення в поєднанні з датчиками світла, сутінковими реле і датчиками руху може стати першим кроком на цьому шляху. До колосальної економії електрики додається зручність використання і висока ефективність світла, і все це разом стає запорукою безпеки, комфорту та підвищення якості життя в цілому.

На сайті компанії «Сфералайн» ви зможете вуличні світильники купити за вигідною ціною, і організувати освітлення на вашій ділянці за останнім словом техніки. Наші консультанти дадуть відповіді на питання і зможуть запропонувати супутні товари для влаштування «розумного освітлення» - різні датчики, таймери, лампи, захисне модульне обладнання і так далі.