Який провід обрати для організації проводки в квартирі або будинку

Домашня проводка вже не тягне кілька підключених побутових приладів одночасно? Саме час замінити її на нову, більш надійну і довговічну, розраховану на потужність сучасних пральних машин, обігрівачів, кондиціонерів і так далі.

Змінювати проводку не так вже й легко. Ви без проблем впораєтеся з заміною дифавтомату, вимикача або розетки, але вбудовані в стіну дроти - зовсім інша справа. Звичайно, завжди можна організувати проводку більш легким, відкритим способом, але ж цей спосіб багато в чому програє прихованій проводці в стінах.

У цій статті ми розповімо, який купити провід для проводки в квартирі і як змінювати проводку в квартирі і ні в чому не помилитися.




Тип проводки

Коротко розглянемо те, чим відрізняється відкрита проводка від закритої (прихованої).

Найбільш популярна в квартирах прихована проводка - коли всі дроти до розеток і вимикачів ведуться всередині стін. Це дає великий плюс до безпеки, адже а ні пил, а ні волога, а ні механічні дії не впливатимуть на дроти, і єдине, що може зашкодити їм - це перевантаження або коротке замикання. Від двох цих неприємностей дроти уберігають захисні модульні апарати: автоматичний вимикач і УЗО, або ж дифавтомат, який поєднує в собі їх функції.

Приховане прокладання проводів проводиться під м'яким матеріалом облицювання по стінах і стелі, в спеціальних штробах, в стяжці підлоги або під покриттям підлоги, в гіпсокартонних стінах. Що до того, який кабель вибрати для прихованої проводки, то відповідь проста: підійде плоский або круглий дріт в одинарній або подвійній ізоляції, двожильний, трижильний або ж багатожильний.

Відкрита проводка використовується в разі, якщо немає можливості використовувати приховану. Наприклад, у тимчасовому житлі або якщо потрібно додати розетку або вимикач вже після того, як ремонт повністю готовий. Проводи для відкритої проводки укладаються в кабельні короби або мініканали, про які у нас є окрема стаття "Гід по кабельним коробам". Кабельні канали можуть бути білими або кольору слонової кістки, а також зроблені під різні породи дерева, але виробляються вони найчастіше з негорючого пластику, оскільки він легкий, стійкий до пошкоджень і довговічний.

Відкрита проводка дозволяє організувати доступ проводів практично до будь-якого місця, але її мінус в тому, що кабельні канали виступають над стіною, нехай і не набагато, і тому часто така проводка виглядає не дуже естетично. Втім, виробники подбали про це, створивши плінтусні канали, кутові (кріпляться в кутку між стіною і стелею) і підлогові (майже плоскі, проводяться безпосередньо по підлозі). Кожен, кому це необхідно, зуміє вибрати для себе найкращий варіант.

Для цього типу проводки використовується плоский або круглий кабель в подвійній або потрійній ізоляції.




Матеріал дроту

Кабель виробляється з двох можливих матеріалів: це мідь і алюміній.

Зрозуміти, чим відрізняється алюмінієвий дріт від мідного, дуже легко: алюміній обходиться набагато дешевше, однак, це єдина перевага цього кабелю перед мідним. Говорити про те, чим поганий алюмінієвий дріт, можна довше: по-перше, він має меншу провідність, по-друге - він менш міцний (мідь витримує 80 вигинів, тоді як алюміній - в середньому 12), і, нарешті, набагато швидше піддається окисленню. Однак термін служби обох варіантів кабелів однаковий, якщо, звичайно, проводка не буде перевантажуватися і ніякий зовнішній фактор не зможе впливати на кабель фізично.

Незважаючи на те, що алюмінієві дроти обійдуться приблизно в 3 рази дешевше мідних, будь-який фахівець порекомендує для домашньої проводки використовувати саме мідь. Незалежно від того, який перетин мідного дроту вибрати, ви завжди зможете бути впевненим, що взяли кращий з можливих варіантів.




За якими параметрами легше вибрати провід для проводки в квартирі:

  • Кількість жил в проводі.

Найбільшою популярністю для домашньої проводки заслужено користується трижильний кабель, з жилами фаза, нуль і заземлення, але в разі, якщо заземлення в будинку немає, то допускається використовувати двожильні дроти. Якщо загальне заземлення будівлі відсутнє, а ви придбали трижильний кабель: він все одно підходить, просто жила заземлення не буде задіяна.

Що до кількості дротів в жилі: для стаціонарної проводки повністю підходить однодротова жила, а ось багатодротова доречна для тих проводів, які будуть рухатися (на кшталт шнура пилососа і так далі), тому що вона допускає багаторазові вигини без впливу на продуктивність.

  • Перетин кабелю.

Розрахунок перетину проводиться фахівцями за допомогою таблиць із зазначенням напруги, струму і потужності. Рекомендується доручити цю справу електрикам, щоб напевно не помилитися, але ось приклад однієї з таких типових таблиць:




Зазвичай перетин кабелю підбирається з невеликим запасом, тому строго слідувати табличним значенням не потрібно. Для звичайних розеток в будинках найчастіше використовують провід з перетином в 2,5 мм.кв, а для більш потужних (під побутові прилади на зразок електроплити) - 4-6 мм.кв. Для мережі освітлення досить перетину від 1,5 мм.кв.

  • Тип кабелю (плоский або круглий).

Тут виключно питання зручності: круглий кабель зазвичай прокладають прихованим способом або в коробах, а плоский підходить для мініканалів або підлогових кабель-каналів, тому що займає там менше місця. Якщо провід прокладається по стіні і закріплюється скобами - плоский теж буде доречніше, адже він не так явно виділяється на тлі стіни.

  • Ізоляція і оболонка.

Фахівці рекомендують вибирати кабель з подвійною ізоляцією, адже його термін служби в два рази більше, ніж у дроту з одинарною. Ізоляція - це шар діелектричного матеріалу, нанесений на електричну жилу, а оболонка - це верхні шари поліаміду або іншого матеріалу, який покриває ізоляцію. Оболонка кабелю також може бути двошаровою, тришаровою і так далі. Оболонка кабелю виробляється як звичайною, так і термостійкою (витримує високу температуру), вона також може бути негорючою (позначка «нг» в назві кабелю) і не допускати димовиділення («нгд»). Занадто високий захист кабелю для домашньої проводки не потрібен, але ми рекомендуємо не нехтувати подвійною ізоляцією і оболонкою.




Отже, тепер, коли у нас є деяка теоретична база щодо стаціонарної проводки в будинку, прийшов час зрозуміти, який саме кабель вибрати для будинку.

Залежно від перетину, матеріалу жили, ізоляції та оболонки, ви можете вибрати:

- кабель ВВГ (в тому числі «нг» і «нгд»);

- провід ППВ або ПВС;

- ВВП або ПВ1;

- ШВП або ШВВП.

Електрики і електротехнічні магазини називають дроти саме за такими абревіатурами, а щоб в них було простіше розібратися, ми написали окрему статтю "Що означає маркування кабельно-провідникової продукції", яка теж може вам стати в нагоді.

Який би спосіб прокладання проводки в будинку ви не вибрали, ми рекомендуємо звертатися до фахівців, які точно знають, на якій відстані від стелі, вікон і підлоги необхідно встановлювати розетки, як глибоко закладати дроти в стіну і, звичайно, як подбати про безпеку електричних підключень в будинку.

Важливо також пам'ятати, що для офісних будівель і виробничих приміщень правила організації проводки відрізняються від домашніх - дроти використовуються інші (броньовані і з більшим перетином, або просочені незтікаючим в'язким складом), умови їх підключення та розміщення теж мають свою специфіку.




Компанія «Сфералайн» пропонує кабель для проводки в будинку і квартирі від кращих виробників в Україні, таких як Завод «ЕнергоКАБЕЛЬ»«Запорізький Завод Кольорових Металів», «Інтеркабель Киев»«Бердянський Кабельний Завод» . З нашою допомогою ви отримаєте якісну продукцію, завдяки якій нова проводка у вашій оселі прослужить довгі роки. Також ми можемо забезпечити вас розетками та вимикачами, світлодіодними лампами і модульними пристроями для захисту електричної проводки від коротких замикань і перепадів напруги.

Звертайтеся до нас через форму зворотного зв'язку або телефонуйте, і наші фахівці із задоволенням допоможуть вам облаштувати проводку найкращим чином.