Самонесучий провід СІП: характеристики і основні правила підбору

Відвідавши будь-який магазин або вибираючи кабель самостійно онлайн легко заплутатися у всіх існуючих марках і видах кабельної продукції. Ми із задоволенням допоможемо розібратися у виборі кабелю СІП, який широко застосовується для будівництва повітряних електроліній і розповімо для чого яка марка використовується.

СІП – розшифровується як самонесучий ізольований провід. Його основною характеристикою є багатожильність, в більшості випадків – це чотири провідники скручених між собою.

Використовують СІП в мережах з малою або великою напругою – від домашньої мережі 220 В до мережі у 20 кВ. Такі кабелі прості у прокладанні, гарно тримають форму і не провисають під власною вагою, що не потребує додаткового армування. Гарна ізоляція гарантує відсутність короткого замикання при схлестуванні, яке зазвичай трапляється при сильних поривах вітру.

Види кабелю СІП

Виробники випускають декілька видів СІП, які залежать від матеріалу виготовлення та конструктивних особливостей. Дані характеристики вказуються в маркуванні кабелю. Кожен окремий вид кабелю має різні діаметри та число жил, а загальною властивістю є наявність ізоляції.

СІП-1 – цей провід складається із декількох ізольованих жил, при цьому нульова жила лишається неізольованою. Шар ізоляції виготовляється зі зшитого поліетилену, який характеризується стійкістю до ультрафіолетового випромінювання. Фазні жили багатодротові алюмінієві з круглим поперечним перерізом. Кількість струмопровідних жил може бути від одного до чотирьох. Самонесучий ізольований провід марки СІП-1 використовується в лініях електропередач, які розраховані на напругу не менше 0,6 кВ і номінальну частоту 50 Гц для влаштування відгалуження до приватних будівель у повітрі. Найбільша температура нагріву, яку може витримати виріб у процесі експлуатації складає +90 °C. Найчастіше виробники дають гарантію на СІП-1 не менше трьох років, що каже про високу якість кабелю. А от строк служби може сягати 40 років і більше. Якщо монтаж було виконано правильно, а умови експлуатації відповідають ГОСТ то кабель безпечний з точки зору екологічності і не виділяє шкідливих для природи та людини речовин.




СІП-2 – конструктивною особливістю даного виду проводу, в порівнянні з СІП-1, є те, що нульова несуча жила має ізоляцію, товщина якої складає не менш ніж 1,3-1,7 мм для проводів різного перетину. Використовують СІП другого типу у повітряних магістралях ліній електропередач з номінальною напругою не більше 0,6/1 кВ і частотою до 50 Гц. Зазвичай це мережі між містами і поселеннями, а також відгалуження до населених пунктів.

Технічні особливості експлуатації проводу СІП-2:

  • Монтаж при температурі не нижче -20 °C;
  • Експлуатація кабелю в межах температур від -60 °C до +50 °C.
Матеріали проводу є екологічно-безпечними і з плином часу не виділяють небезпечних речовин в навколишнє середовище. Роботи по ремонту і обслуговуванню ліній виконаних проводом СІП-2 можна здійснювати без відключення електроенергії завдяки наявності електроізоляції. Нормами передбачений мінімальний строк служби 40 років, але тривалість цього періоду напряму залежить від умов транспортування, зберігання, установки та експлуатації.



СІП-3 – основна відмінність цього проводу – це напруга, яку він витримує, а також потовщена оболонка. Даний вид використовується при параметрах напруги у 20 чи 35 кВ. Ця характеристика повинна обов’язково зазначатися в маркуванні проводу. СІП-3 здатен витримати будь-які температурні показники — як низькі до -20 °C так і високі до +90 °C, що дає змогу застосовувати для повітряних ліній навіть в гарячих цехах. Стійкий до хімічних середовищ. Явною перевагою являється можливість розміщати проводи даної марки разом з лініями зв’язку, що значно економить місце та засоби на опорах для кабелю.




СІП-4 – провід з алюмінієвими фазними жилами, у якому відсутня несуча жила. Із-за цього СІП-4 не використовується для побудови повітряних магістралей, а лише для відгалуження від них та підведення електроенергії до кінцевого споживача, це може бути один або декілька окремих будинків. Із-за такої особливості проводу СІП-4 його ще називають відгалужувальним кабелем. Виготовляють з алюмінієвої проволоки, яка ущільнена і має крок скручування до 45 см. Виробляють СІП-4 з перетином 16-95 мм.кв., при чому в перетині до 25 мм.кв. застосовують правостороннє скручування, а для більших розмірів - лівостороннє. Ізоляція зі спеціального поліетилену забезпечує проводу СІП-4 високу стійкість від тривалої дії ультрафіолету, перепадів температури та атмосферних опадів.




СІП-5 – за конструкцією подібний до проводу СІП-4, але відмінність полягає в матеріалі термоізоляції, яка виконана зі зшитого світлостабілізованого поліетилену (метод зшивання – силановий). Завдяки високій міцності ізоляції збільшується час експлуатації при максимально допустимій температурі на 30%. Застосовують СІП-5 для монтажу на опорах ліній електропередач напругою 2,5 кВ, а також для підведення до будівель вуличного освітлення, відгалужень в заміські будинки.





Як обрати провід СІП

Розповсюдженість проводів СІП пов’язана з безпечністю та зручністю експлуатації, легкістю монтажу, зниженим числом перебоїв в подачі електроенергії із-за аварійних ситуацій.

Якщо у вас постало питання перед вибором проводу ми рекомендуємо визначитися з метою використання та умовами, в яких буде експлуатуватися СІП.

Обираємо перетин проводу. Для цього потрібно об’єднати всі максимальні напруги, які споживаються електроустановками, що підключатимуться до даного СІП. Перетин має максимально відповідати потужності навантаження. Якщо провід обрати затонкий, він матиме високий опір і сильно нагріватиметься, в результаті – втрата енергії під час передачі, а також поступова руйнація ізоляції, короткі замикання і можлива пожежа.

Знайти інформацію з характеристиками СІП, які необхідні споживачу, можна в нормативних документах та таблицях з вказаними напругами і силою струму для різних видів СІП.

Основна характеристика при виборі проводу – сила струму, яка може по ньому пройти. Зі збільшенням перетину відповідно і збільшується максимально допустима сила струму. Окрім того, проводи з різним перетином витримують різну інтенсивність і тривалість нагріву в процесі експлуатації.

Обираємо ізоляцію. Це друга річ, на яку потрібно звернути увагу при визначенні потрібної марки СІП проводів. Наприклад, для регіонів де підвищена інтенсивність ультрафіолетового випромінювання рекомендується застосовувати ізоляцію зі світлостабілізованого поліетилену. При вірогідності значного зовнішнього нагрівання в процесі використання проводу слід обрати негорючу ізоляцію. Якщо є можливість різких перепадів температур, налипання снігу або обмороження то такі жорсткі умови витримають проводи з термопластичною ізоляцією.

Для монтажу проводу СІП буде необхідна спеціальна арматура і інструменти, що служать для надійного з'єднання магістральної лінії з відгалуженнями. Так само, арматура служить для рівномірного розподілу механічного навантаження. Найпоширенішою арматурою СІП є: затискачі для проводу, гільзи, наконечники, гаки та болти, ковпачки для ізоляції жил, а також інструмент для монтажу лінії. Всі ці елементи допоможуть змонтувати провід легко і в безпечному режимі.

На сьогодні існує багато виробників проводу СІП з високими рівнем продукції. Наша компанія «Сфералайн ЛТД» постачає кабель СІП таких виробників як ЗЗКМІнтреркабельОдескабель і готова надати всю необхідну документацію, що підтверджує якість товару, який ми реалізуємо.