3 основні критерії для підбору розеток і вимикачів

Щоб з'ясувати, яких критеріїв слід дотримуватися при виборі розеток і вимикачів, пропонуємо розібратися в тому, якими вони можуть бути, в чому їх відмінності, який функціонал і що, крім основного призначення, вони можуть нам дати. Щоб не заплутатися, почнемо по порядку: з розеток.



РОЗЕТКИ

Силові розетки. Це ті, до яких ми підключаємо побутові прилади, куди приєднуємо подовжувачі, від яких заряджаємо наші мобільні телефони та планшети. І вони теж бувають різними, одна з головних відмінностей між ними - це заземлення. Зараз майже немає питання, чи потрібно заземлення в розетці, тому що велика частина побутової техніки тільки при наявності заземлення працює безпечно. Правда, користь від таких розеток є тільки якщо проводка вашого будинку забезпечена проводом заземлення, який і підключається до відповідного контакту. Доречі, якщо вас цікавило, що таке європейська розетка - то це якраз пристрій із заземленням (правда, модифікація роз'ємів може істотно відрізнятися в залежності від конкретної країни).

Крім заземлення, розетки силові ще розрізняються за ступенем захисту. Це не тільки рівень показника IP, про який детальніше ми поговоримо трохи нижче, а й наявність спеціальних захисних шторок і кришки - вони захищають від попадання пилу і вологи. Якщо у вашому будинку є діти, то обирати електроустановчі прилади потрібно тільки з захистом. Знаєте, чим небезпечна розетка для дітей? Сама по собі - нічим, але юні дослідники можуть дістатися до отворів, щоб дізнатися, що ж там усередині. Саме від цього оберігають шторки, а якщо ваша розетка оснащена ще і кришкою, то в будинку можна влаштовувати хоч дитячий садок: безпека гарантована для всіх.


Телевізійні розетки (позначаються як TV/FM/SAT і TV/R/SAT - тобто «телебачення, радіо, супутник») і розетки для аудіо (насправді не тільки для звуку: HDMI/VGA/аудіо). В першу чергу це розетка для зручності, що дозволяє не тягнути кабель через усю квартиру до того місця, де ви вирішили поставити телевізор або проектор. Роз'єм у них спеціалізований, і обов'язково на корпусі є маркування, щоб не переплутати тип підключення. Наявність такого виду розетки зовсім не обов'язкова, але оскільки один із критеріїв для вибору обладнання - це комфорт, ми не можемо залишити без уваги цей варіант підключення.

На відміну від телевізійних, комп'ютерні (часто поєднуються з телефонними для економії місця) розетки зустрічаються набагато частіше - вже давно не тільки в офісах, але і в квартирах також. Завдяки таким розеткам комп'ютери, ноутбуки і модеми підключаються до мережі Інтернет, а телефони - до загальної лінії зв'язку. Розмір отворів тут невеликий, саме тому вони часто поєднані в один корпус. Відрізнити один тип від іншого допоможе розмір: комп'ютерні розетки ширші через більше число контактів. Переплутати їх складно - рятує маркування, яке сумлінні виробники обов'язково наносять біля кожного роз'єму.

Один з найцікавіших варіантів - це USB-розетка, призначена для зарядки мобільних пристроїв без використання зарядного блоку. Все одно що заряджати телефон від комп'ютера, тільки набагато краще і, звичайно, швидше. Особливо зручно те, що такі розетки теж бувають різноманітними: можна зустріти варіанти з декількома роз'ємами, а також комбіновані розетки, де звичайна силова розташована поруч з невеликим USB-роз'ємом.

Декоративні рамки дозволяють об'єднати будь-які види розеток в один блок з необхідною вам кількістю постів. Розмістити такий блок на стіні можна як вертикально, так і горизонтально - для більшості рамок немає ніякої різниці, - але найкраще тут те, що розетки в блоках можна комбінувати і з вимикачами. Про них поговоримо докладніше.


ВИМИКАЧІ

Може здатися, ніби серед вимикачів немає різноманітності - хіба що колір і форма, - але це не так. Вибір вимикача продиктований не тільки дизайном та інтер'єром, але і типом ламп, кількістю світильників в кімнаті, розміром самої кімнати.

Найпростіший і найпоширеніший вид вимикача: це клавішний, що працює за принципом перемикання вгору і вниз або, значно рідше, вправо-вліво. Він може мати одну, дві або три клавіші (більша кількість клавіш зустрічається рідко, оскільки стандартний розмір не дозволяє вмістити всі перемикачі без шкоди для зручності), які будуть керувати окремими лампами в люстрі або ж окремими світильниками в кімнаті: наприклад, основним світлом, точковими світильниками і бра.

Кнопковий вимикач дуже схожий на клавішний, але не має фіксації: при натисканні він топиться в корпус, а потім відразу ж повертається в попереднє положення, як звичайна кнопка.

Перемикач, який також називається прохідним вимикачем. Зрозуміти принцип його дії, якщо пояснювати технічно, не завжди просто, набагато легше на прикладі: прохідний вимикач дозволяє вам керувати світлом з двох різних точок кімнати. Наприклад, один такий перемикач знаходиться при вході в коридор, а другий - на виході з іншого його боку. Заходячи в приміщення, ви запалюєте світло, спокійно проходите по освітленому приміщенню і перед тим, як увійти в потрібний кабінет, світло за собою вимикаєте. Саме цей варіант дуже зручно використовувати в спальні, щоб гасити світло вже з ліжка.


А ось вимикач, який дозволяє керувати світлом з більшої кількості точок (три і більше), називається проміжним, хоча зовні він і не відрізняється від звичайного і прохідного. Вартість проміжних вимикачів вища, ніж у звичайних і прохідних, і використовувати їх найкраще у великих приміщеннях, де їх функція буде найбільш актуальною.

Популярний вид регулятора світла - це диммер або світлорегулятор. Працює диммер не з усіма типами ламп (деякі енергозберігаючі та світлодіодні не призначені для плавного регулювання, на них є спеціальне маркування), тому вибір варто робити ретельніше, ніж звичайно. Диммер найбільше схожий на регулятор звуку в приймачі, і точно за цим принципом він управляє світлом - робить його яскравішим або тьмяніше, коли ви повертаєте коліщатко. Для створення певної атмосфери в залі або спальні це найкращий вибір, до того ж, такий спосіб регулювання світла допоможе заощадити електроенергію.

Менш поширені типи: картковий, що зустрічається в готелях, і сенсорний, де замість кнопки використовується сенсорна панель, а також дистанційний (світло гаситься пультом).

Незалежно від виду вимикачі можуть бути оснащені підсвічуванням - це невеликий елемент у вигляді кола, квадрата або смужки, розташований прямо на клавіші, що світиться в той час, коли освітлення вимкнене. Індикатор зазвичай світлодіодний, тому час його роботи дуже тривалий, і при належному поводженні з таким вимикачем, індикатор прослужить вам не один рік.


Коли ви вибираєте розетки і вимикачі в будинок або офіс, є загальні параметри, за якими можна і потрібно приймати рішення.

Найголовніша, звичайно, безпека. Всі сертифіковані виробники використовують пожежобезпечні матеріали для виготовлення розеток, підрозетників, монтажних коробок, вимикачів і рамок для них: найчастіше це пластик, пофарбований в різні кольори, але зустрічаються так само і дерево, метал, скло і навіть декоративний камінь. Вибір матеріалу залежить і від бюджету - пластик істотно економічніший будь-якого іншого варіанту.

Основний показник з безпеки електроустановчих виробів - це рівень IP-захисту. Код IP має дві цифри, перша з яких показує ступінь захищеності від попадання пилу, а друга - вологи. Найчастіше зустрічаються пристрої з IP-20, тобто з мінімальним захистом від пилу і відсутністю захисту від попадання вологи: ці прилади встановлюють в спальнях і їдальнях, коридорах, завжди в закритих приміщеннях. Для ванної кімнати і кухні обов'язково потрібно брати розетки і вимикачі з вищим захистом: бажано IP-44 і вище.

Щоб вам легше було орієнтуватися в показниках IP, ми наводимо загальноприйняту таблицю значень:

Захист від попадання пилу і сторонніх предметів

(перша цифра в коді IP):

  • 0 - захист відсутній повністю;
  • 1 - захищено від предметів, крупніше 50 мм;
  • 2 - захищено від предметів, крупніше 12 мм;
  • 3 - захищено від предметів, крупніше 2,5 мм;
  • 4 - захищено від предметів, більше 1 мм;
  • 5 - захищено від великого пилу і піску;
  • 6 - повний захист від попадання пилу і піску, незалежно від розміру.

Захист від попадання вологи і води

(друга цифра в коді IP):

  • 0 - повна відсутність захисту;
  • 1 - захищено від крапель, що падають вертикально);
  • 2 - додатковий захист від крапель, що падають під невеликим кутом (15°);
  • 3 - захищено від похилих бризок, падаючих під кутом до 60°;
  • 4 - захищено від рясних бризок;
  • 5 - захищено від вузького і слабкого водного струменя;
  • 6 - захищено від сильного водної струменя;
  • 7 - захищено від води при короткочасному зануренні;
  • 8 - максимальний захист від води (тривале занурення в воду).

Неважко здогадатися, що розеток і вимикачів із захистом від вологи 7 і 8 не існує, але дана таблиця актуальна не тільки для електроустановчих виробів, але і для будь-якого іншого обладнання і предметів, які можуть у вас з’явитися.


Істотну роль грає вид установки розетки або вимикача. Їх всього два: внутрішній і накладний.

Внутрішній монтаж застосовується тому, що прихована проводка одночасно і зручніше, і безпечніше, і зустрічається в будинках і офісах частіше. Розетки і вимикачі встановлюються в підрозетники і монтажні коробки всередині стін, так що зовні залишається тільки лицьова панель і робоча область - це виглядає естетично, економить місце і виключає можливість випадкового пошкодження проводів.

Накладний монтаж доречний при відсутності прихованої проводки - якщо до того місця, де вам потрібна розетка або вимикач, не підведені дроти. Цей вид установки набагато простіше попереднього, адже корпус накладається на стіну зверху, а це значить, що не потрібно свердлити стіну: так виходить швидше, дешевше і, звичайно, чистіше. Провід підводиться до пристроїв всередині кабельного каналу, який захищає шнур від пошкоджень. З мінусів - пристрій в накладній коробці значно виступає вперед, займаючи місце.

Більш безпечним вважається внутрішній монтаж, адже тоді всі дроти приховані всередині стіни, проте якщо виконувати монтаж і вибирати прилади правильно, накладний спосіб в плані безпеки ні в чому не буде поступатися!




І останнє, що стосується розеток і вимикачів - це їх дизайн.

Зараз виробники пропонують безліч різних розеток, диммерів (світлорегуляторів), вимикачів, рамок для них, і навіть змінних лицьових панелей і клавіш. Є навіть можливість придбати пластикову прозору рамку, щоб створити власний вид вимикача, підставивши всередину який-небудь свій малюнок або принт.

Класичним рішенням вважається білий колір або колір слонової кістки, а також стилізації під дерево, метал і глянець. На сайті «Сфералайн» ви знайдете також різні колірні рішення для рамок і корпусів, і зможете спробувати на свій смак поєднувати один колір рамки з іншим кольором розетки або вимикача. Оскільки рамки виробляються на кількість постів від 1 до 6, ви можете поєднувати відразу кілька видів розеток з перемикачами або диммером.

При виборі рамок і пристроїв окремо потрібно звертати увагу на сумісність. В основному вони мають стандартний розмір, але відмінність може бути в лицьовій панелі, заточеній під рамки тієї ж серії. Та й самі рамки можуть відрізнятися не тільки за кольором, але і по ширині і висоті бортів. Є універсальні варіанти, які поєднуються з чим завгодно, але є ті, які «дружать» тільки зі своїми побратимами по серії.




Тепер, коли кожен з наших читачів розбирається в тому, що насправді являють собою розетки і вимикачі, ми можемо легко виділити три основні критерії, на які потрібно спиратися при їх підборі:

  1. Безпека. Тут важливо: рівень IP-захисту, наявність у розетки заземлення, шторок і кришки.
  2. Комфорт. Тут важливо: кількість клавіш у вимикачів, поєднання розеток і вимикачів в одній рамці, функціональність (розетки для телевізора, інтернету та ін., прохідні вимикачі, диммери і ін.).
  3. Відповідність бюджету. Тут важливо: матеріал корпусу, дизайн, виробник.

Кожен з нас хотів би, щоб все, що ми купуємо для будинку, відповідало цим простим, але важливим критеріям. Не беремося стверджувати щодо інших речей, але як досягти всього цього з розетками та вимикачами - ви тепер знаєте.

На сайті компанії «Сфералайн» зібрані вимикачі і розетки від сертифікованих європейських виробників. Ви зможете підібрати вироби на свій смак: із заземленням і без, з різним рівнем IP-захисту, а також з класичним і сучасним дизайном. Ми пропонуємо не тільки пристрої з пожежобезпечного пластика, а й металеві, дерев'яні та скляні варіанти, а також стилізацію під каміння чи дорогоцінний метал. Різні серії рамок і панелей допоможуть створити унікальний стиль для будь-якого вашого приміщення, і будуть гарантувати безпеку при користуванні.