Гід по кабельним коробам

Якщо ви хоч раз задавалися питанням про те, як швидко, зручно і безпечно організувати електропроводку в приміщенні, ця стаття точно для вас. У ній ви не тільки знайдете відповідь на це питання, але і дізнаєтеся багато корисної інформації про кабельні короби і будете розуміти, чому вони користуються популярністю і яку користь можуть принести.

Не знаєте, що таке кабельний короб? Це пластиковий або алюмінієвий жолоб, який прикріплюється на стіну або підлогу, всередину нього прокладаються проводи, а зверху вони накриваються захисною кришкою. Таким чином виникає конструкція, яка повністю закриває кабель, тим самим не тільки роблячи його безпечним, але й забезпечуючи естетичний вигляд проводки.



Всі ми звикли до того, що дроти, що ведуть до світильників і розеток, укладені прямо в стіну, ще на стадії будівництва. Це дійсно зручно - стіна виглядає гладкою і цілою, немає ніякого ризику спіткнутися об провід або випадково пошкодити якийсь шнур. Але на цьому плюси закінчуються і на перший план виходять мінуси. Наприклад, ви робите в будинку перестановку, і тепер біля робочого столу немає жодної розетки, зате всі вони виявилися за шафою - там, де не так вже й потрібні. Невже треба планувати приміщення, спираючись на розміщення ваших розеток і вимикачів?..

Звичайно ж ні. Тому що існують кабельні короби. Ось їхні головні переваги:

  • Абсолютна мобільність. Проклавши дроти в кабель-каналах, ви завжди зможете перепланувати проводку, додавши до системи той чи інший елемент (кут, поворот, відгалуження) і вивівши провід до нового місця в додатковому коробі. Мало того, якщо ви будете переїжджати в інше приміщення, то легко зможете відкріпити кабельну трасу і забрати з собою, щоб використовувати на новому місці.
  • Безпека. І не тільки тому, що дроти не будуть заважати під ногами. Кабельний короб захищає провід від попадання пилу і вологи, від випадкових механічних пошкоджень, від нагрівання під сонячними променями. Ні дитина, ні тварина не зможуть пошкодити провід або отримати від нього удар струмом. А найголовніше те, що з кабельними каналами ви убезпечите себе і від пожеж. Провід нерідко нагрівається при роботі і може нагрівати собою все те, що з ним стикається. Якщо це виявиться дерево - існує певний ризик займання. Саме тому більшість кабельних каналів роблять з алюмінію або ПВХ - цей матеріал не тільки міцний і довговічний, але і термостійкий, а при виникненні вогню він не горить, а просто плавиться: тобто, не поширює полум'я.



  • Зручність. Ця перевага починається ще з того, як кріпити кабель-канал. ПВХ-короби дуже легкі, тому їх можна просто клеїти на стіну, але перш ніж приклеїти кабель-канал, потрібно переконатися, що поверхня рівна. Якщо це не так, буде надійніше закріпити корпус каналу шурупом. Розмістити канал можна як біля підлоги, так і під стелею, і в цілому на будь-якому рівні: рівно так, як вам буде зручно. Вузькі канали (розміром 10х10 мм) майже непомітні на стіні, з їх допомогою підводять провід до розеток і вимикачів, а ось більш широкі потрібні для виведення проводів в іншу кімнату або підключення групи пристроїв: наприклад, звичайної розетки, вимикача, телефонної та комп'ютерної розетки (супутниковий кабель і інтернет) і так далі. Мало того, в широкі кабельні канали можна встановлювати ці самі розетки і вимикачі. Спеціальні серії електротехнічних пристроїв створюються під кабельні короби: супорти і корпуси у них менше, ніж у звичайних, і монтуються в канал вони легко, а зверху для краси накриваються декоративною рамкою. Таким чином ви не тільки можете влаштувати розетку там, де вам потрібно, але і при необхідності легко перемістити її в інше місце.



  • Зовнішній вигляд. Невже ви думали, ніби кабельні короби не впишуться в дизайн приміщення?.. Виробники випускають різноманітні колірні рішення: найпопулярніший, звичайно, білий короб, який користується попитом в офісах і адміністративних приміщеннях, проте є ще колір слонової кістки, а також стилізації під різні породи дерева - від темно-коричневих, до світло-бежевих. Особливо актуально таке рішення для заміських будинків, але і в квартирах також буде виглядати доречно.




Розібравшись з перевагами, рушимо далі.

Щоб зрозуміти, як вибрати кабель-канал, варто ознайомитися з основними їх видами:

Це найпопулярніший вид короба, він встановлюється на будь-якому рівні і має безліч різних типорозмірів (від 40х20 до 230х100). Залежно від розміру, укладаються в такі короби як поодинокі проводи, так і цілі пучки, які можуть вести до іншого приміщення, а можуть розходитися по різним пристроям в межах приміщення.

Виходячи з назви, він кріпиться до підлоги і підводить проводи до обладнання, встановленого на віддалі від стін. Зручно це для офісів з плануванням open-space, де робочі столи можуть перебувати посеред приміщення, ресторанів, спортивних комплексів і галерей. Підлоговий короб вміщує невелику кількість проводів, він виготовляється максимально пласким, щоб не заважати руху, а також дуже міцним, ударостійким і вологостійким.




Зовні цей короб нагадує дерев'яний плінтус (колір так само підбирається під певний вид дерева). Він має підвищену міцність і стійкістю до ударів, легко очищається від бруду і пилу і не пропускає вологу, тому не боїться вологого прибирання. У більшості плінтусних каналів є секції, так що дроти проходять всередині одного корпусу, але в різних відділеннях, не стикаючись один з одним.

Відмінність цих каналів в їх невеликому розмірі (від 9х4,5 мм). Найзручніше це для відведення одного проводу до розетки або перемикача - завдяки габаритам, такий короб не привертає уваги, а якщо проходить під стелею або в кутку кімнати, його взагалі дуже важко помітити.




  • Кутовий кабельний канал.

Вони дуже нагадують плінтусні, але кріпляться в кут між стіною і стелею - найчастіше це актуально, якщо потрібно просто провести який-небудь провід через коридор або кімнату, не влаштовуючи в цьому приміщенні розгалуження проводки.

Ці короби мають перфорацію з боків, яка дозволяє виводити кабель з будь-якого місця короба, без використання спеціальних елементів відгалуження. Такий варіант зручний для організації проводки в щитових шафах і серверних приміщеннях - зазвичай там дуже багато проводів, і кабель-канали подібного типу не тільки полегшують їх прокладку, але і допомагають працівникам орієнтуватися в тому, де який кабель знаходиться.




  • Окремою категорією можна винести кабельний канал для кондиціонера - зовні він майже нічим не відрізняється від звичайного, але служить для проводки труб, а не проводів.

Часто постає питання про те, як вибрати розмір кабельного каналу і скільки кабелів влізе в кабель-канал того чи іншого перетину. Однозначну відповідь дати неможливо, оскільки дроти, як і короба, можуть бути різного діаметру. Наприклад, там, де в короб поміщається три силових кабелі, можуть непогано розміститися шість телефонних шнурів. Перед покупкою коробів необхідно прорахувати приблизний розмір, але ми рекомендуємо робити запас місця, тобто не укладати дроти в канал так, щоб їм там було тісно.

Запас місця бажано залишати в 30-40%. Вам може здатися, що це марна трата місця, але ні: проводам в кабельному коробі потрібна вентиляція, щоб вони не перегрівалися при роботі, та й вільний простір дозволить вам при необхідності додати кабель, не замінюючи короба.

Не у всіх кабель-каналах використовувати можна повний заявлений розмір - деякі виробники роблять всередині короба відсіки (два або три), завдяки яким дроти можна прокладати невеликими групами так, що вони не стикаються один з одним. Це підвищує безпеку, плюс до того - в згрупованих певним чином проводах куди зручніше орієнтуватися, якщо потрібен ремонт або заміна.




Для організації кабельної траси за допомогою коробів недостатньо самих каналів. Є ще широкий вибір аксесуарів, без яких про естетичний вигляд проводки можна забути. До таких аксесуарів відносяться:

- відводи і трійники;

- пласкі кути;

- зовнішні і внутрішні кути;

- вводи в більш широкий/вузький канал (перехідники);

- вводи в стіну;

- заглушки;

- тримачі та фіксатори кабелю;

- накладки на стик кришок;

- роздільники і з'єднувачі;

- монтажні, розподільчі та установчі коробки під обладнання;

- розетки, вимикачі.

Всі ці аксесуари допоможуть облаштувати кабельну трасу до ваших потреб, заощадивши місце і не зіпсувавши зовнішній вигляд приміщення, тому перш ніж різати кабель-канал, переконайтеся в тому, що у вас вже є всі необхідні компоненти потрібного розміру.




Крім коробів функцію організації електропроводки виконують лотки, але основне, чим кабельний короб відрізняється від кабельного лотка - це місце їх застосування. Лотки найчастіше використовуються у виробничих приміщеннях, проте про переваги і недоліки кабельних лотків ми зробимо окрему докладну статтю.




А де ж встановлювати кабельні канали? В принципі, немає практично ніяких обмежень: ви можете користуватися коробами всюди, де вам потрібна електрика: в квартирах і будинках, офісах, на сходах, в торгових приміщеннях, в ТРЦ і спортивних комплексах, в басейнах і гаражах. Обмежень не існує, однак для приміщень з підвищеною вологістю потрібно обирати короба з високим рівнем IP-захисту, щоб вода не потрапляла під кришку.

Вирішити, який кабель-канал краще, не завжди буває легко. Радимо в першу чергу звертати увагу на виробника, адже відомі вітчизняні та європейські бренди використовують якісний пластик, який не деформується і не шкодить навколишньому середовищу. Обов'язково враховуйте розмір коробів і, відповідно, аксесуарів до них, а вже колір кабельного каналу обирайте виключно на свій розсуд.

Сайт компанії «Сфералайн» допоможе вам з цим вибором - у нас ви знайдете безліч різноманітних кабельних коробів, аксесуарів і електротехнічних пристроїв для них.