Прокладка кабелю в гофрі: додатковий захист проводів

У сучасному світі жоден будинок не обходиться без великої кількості метрів кабелю, різного за своїм призначенням. Для правильної прокладки в залежності від місця монтажу та ізоляції провідників від впливу навколишнього середовища застосовують гофровані труби. У цій статті розглянемо питання: що таке гофра і які особливості протягання кабелю в ній.

Що таке гофра

Гофрована труба (скор. гофра) – це спеціальна система гнучких труб із полівінілхлориду, яка застосовується для прокладки проводки відкритим або прихованим способом. Легкі, компактні та відносно дешеві гофроканали добре тримають свою форму і мають значну перевагу перед застарілими технологіями. Їх застосовують в технічних, житлових, адміністративних і промислових приміщеннях і кріплять до стелі, стін або прокладають по підлозі. Полівінілхлорид, з якого виготовляють гофру, знижує вірогідність пожежі із-за короткого замикання завдяки своїй здатності само затухання.

В місцях з ускладненою доступністю і на криволінійних ділянках робити приховані магістралі досить тяжко. Великим плюсом гофрованої труби є можливість кріплення на будь-яку поверхню під різними кутами, навіть по арках. Такі умови не може забезпечити жоден кабельний канал.




Захист із пвх-труб – це ще й спосіб об’єднати декілька проводів в одному каналі. Така можливість застосовується коли монтують складну багатокомпонентну розводку світлодизайну та натяжної стелі з суміщеним освітленням.

Гофротруба для кабелю зазвичай має невеликий діаметр, що не потребує штробити занадто глибокий і широкий канал щоб влаштувати приховане прокладання. Випускають трубу в бухтах для зручного транспортування та перенесення.


Важливі властивості гофри та її різновиди


Є декілька типів гофрованих труб. Вони вирізняються матеріалом виготовлення, конструкцією і виконанням. Вибір того чи іншого типу залежить від типу кабелю, для якого вона буде застосовуватися, а також в яких умовах буде розміщуватися (зовні приміщень, приховано в стінах або стелі, під землею).

Матеріали, із яких виготовляють гофру

Полівінілхлорид, поліетилен низького та високого тиску – основні матеріали, що застосовуються для виготовлення гофротруб для прокладання кабелю. Експлуатаційні характеристики готової продукції із цих видів пластику відрізняються не значною мірою. Але все ж є певні розбіжності.

Поліетилен високого тиску (ПЕВТ) – відрізняється більшою горючістю на відміну від аналога із ПВХ. Тому знайшов використання для прокладання проводки, яка приховується в бетоні, піноблоках і матеріалах, що не піддаються тиску. Однак, вироби з ПЕВТ чудово поводяться при температурі від -50° до +90°.

Полівінілхлорид (ПВХ) –  пожеже безпечний матеріал, який практично не горить завдяки присадкам, які додаються в пластик. Гнучкі гофровані труби із ПВХ застосовують для формування магістралі в пустотах будівельних конструкцій (фальшстін, фальшпідлоги, фальшстеля) із негорючих матеріалів; в штробах оштукатурених стін із негорючих матеріалів. Недоліком ПВХ гофр є їх погане перенесення занадто високої і низької температури. При заморожуванні цей пластик може ставати крихким.

Поліетилен низького тиску (ПЕНТ) – гофротруби із ПЕНТ монтують як всередині так і зовні будівель, а також закритим способом (під землею) або відкритим, надземним способом.

Колірні рішення гофри відповідно до міжнародного стандарту призначені для вибору кольору відповідно до кабельної траси, яка в ньому буде прокладена. Найбільш розповсюджені кольори – сірий, червоний і чорний. 



Відповідність кольорів кабелю відображено у таблиці:

№ п/п Колір гофри Сфера застосування
     1 Сірий Стандартний електричний провід
     2 Білий Комп’ютерні мережі, інтернет
     3 Зелений
Телефонний або інший слабкострумовий кабель
     4 Червоний Зовнішній силовий електрокабель
     5 Синій В системі «тепла підлога» і гнучких водогонах
     6 Жовтий Потреби газопостачання   
     7 Гофра чорна і коричнева Ізольовані проводи побутової техніки та інших електроприладів


На жаль, цього стандарту не завжди притримуються. Це трапляється, коли після виконання великого обсягу робіт, залишився невеликий запас гофротруб в бухтах.

Розмір гофротруб за діаметром починається з 16 міліметрів. Варто звертати увагу, що це зовнішній діаметр і потрібно враховувати дану деталь при виборі розміру.


Як здійснюється прокладання кабелю у гофротрубі

Монтаж електропроводки у гофрованій трубі здійснюється в декілька кроків:

  • Перш за все необхідно обрати якісні матеріали. На сьогодні існує багато виробників продукції, яка має хороші експлуатаційні характеристики, наприклад компанії DKCKOPOS, E.NEXT. Їх гофра не рветься, володіє хорошою міцністю та стійкістю до старіння, має всі сертифікати відповідності.
  • Далі необхідно спланувати та розмітити кабельні траси, уникаючи великої кількості перетинів однієї гофри з іншою. Перш ніж розпочати протяжку кабелю або проводу у гофровану трубу необхідно точно заміряти та відрізати потрібний відрізок проводу та гофри. Втягування відбувається за допомогою вбудованої протяжки, кабельної панчохи або вставленої в трубу проволоки.


  • Гофра з кабелем всередині фіксується в штробі без додаткових кріплень, або ж на підлозі, стелі чи стіні за допомогою спеціальних кліпс. Кліпси випускають різного формату – з урахуванням діаметру труб, і кріплять до поверхні за допомогою дюбель-цвяхів. Далі закріплені гофри потрібно під’єднати до ввідних отворів розподільчих коробок, щитів або підрозетників.


При необхідності з’єднання труб між собою можна використовувати муфти, а також гільзи та манжети без ущільнення, якщо в приміщенні сухо.

Отже, зробимо висновок, що перед тим, як купити захисні вироби для електропроводки варто взяти до уваги всі її характеристики та розібратися як протягнути кабель у гофру. А з вибором і підбором необхідного діаметру гофри Вам з радістю допоможуть спеціалісти компанії «Сфералайн ЛТД». Звертайтеся до нас через форму зворотного зв’язку або ж телефонуйте за номерами телефонів ☎ +380 (44) 205-37-15, ☎ +380 (93) 922-50-60, ☎ +380 (67) 922-50-60, ☎ +380 (95) 260-50-60.