Відмінність дифавтоматів від УЗО (дифреле)

Що обрати - УЗО або дифавтомат?

Для початку слід розібратися в різниці між пристроєм захисного відключення (УЗО, його ще називають ВД: вимикач диференціальний, і диференціальне реле) і диференціальним автоматом (АВДТ - автоматичний вимикач диференціального струму). Зовні і по функціям, які вони виконують, ці два пристрої дуже схожі, проте між ними все ж таки є принципові відмінності - і функціональні, і зовнішні.

Почнемо з функціональних.

УЗО встановлюється для того, щоб захистити людину від ударів електричним струмом, що виникли внаслідок витоку (це найчастіше трапляється при пошкодженій ізоляції електропроводки), а також щоб захистити приміщення від ризику виникнення пожежі (при проблемах з ізоляцією проводка може перегріватися, а потім і спалахувати). Пристрій захисного відключення визначає струм витоку і при його виявленні вимикає електричне живлення в тому ланцюзі, до якого він приєднаний.

УЗО не призначений для того, щоб захищати електричний ланцюг від перевантаження або короткого замикання, в цих випадках УЗО поведе себе так само, як і будь-який інший електричне пристрій, включений в мережу. Саме тому необхідно встановлювати УЗО послідовно з автоматичним вимикачем (автоматом), який і буде забезпечувати УЗО, а також і усьому подальшому ланцюгу, захист від короткого замикання і перевантажень.

Коротко про основні параметри УЗО:

1) тип мережі – однофазна (трипровідна) або трифазна (п’ятипровідна);

2) номінальна напруга - 220/230 або 380/400 В;

3) номінальний струм навантаження – 16, 20, 25, 32, 40, 63, 80, 100 А;

4) номінальний відключаючий диференціальний струм – 10, 30, 100, 300 мА;

5) тип диференціального струму – AC (змінний синусоїдальний струм, що виник раптово або поступово наростаючий), A (як і AC, додатково - випрямлений пульсуючий струм), B (змінний та постійний), S (затримка часу спрацьовування, селективне), G (як і селективне, тільки час затримки менший).

Очевидно, що у пристрої захисного відключення є як плюси, так і мінуси. Основний плюс - при поломці (а, як показує практика, вічних речей практично не існує) можна визначити, що саме вийшло з ладу - автоматичний вимикач або УЗО - і замінити один пристрій, у той час як інший буде функціонувати в колишньому режимі. З дифавтоматом, як ви нижче переконаєтеся, так зробити не вийде. Істотним мінусом може стати те, що УЗО і вимикач - це два різних пристрої, а, відповідно, місця в щитку вони займають в два рази більше: це те, на що потрібно звертати увагу, приймаючи рішення про купівлю УЗО.

Диференціальний автомат поєднує в собі функції УЗО і автоматичного вимикача. Це означає, що АВДТ одночасно захищає електричний ланцюг і від струму витоку, і від перевантажень і коротких замикань. Простіше кажучи, диференціальний автомат - це УЗО і автоматичний вимикач в одному пристрої.

Незаперечний плюс дифавтомата в тому, що він займає менше установчого місця, ніж УЗО в комплекті з автоматичним вимикачем (а без вимикача, як ви розумієте, використовувати УЗО небезпечно), а також простіше в монтажі. Мінус в тому, що при виході з ладу дифавтомата вам доведеться міняти або ремонтувати весь пристрій повністю, адже визначити, яка саме його частина вийшла з ладу, часто неможливо. Кажучи іншими словами, ремонт або заміна диференціального автомата обійдеться дорожче, ніж у випадку з автоматичним вимикачем або УЗО.

З першого погляду може здатися, що УЗО і дифавтомати виглядають майже однаково, але це не так: тут теж є істотні відмінності.

По-перше, деякі виробники, знаючи, що з визначенням пристрою труднощі можуть бути не тільки у покупців, але і у продавців, прямо на торці або боці пристрою пишуть повну його назва. Для УЗО це "диференціальний вимикач", для дифавтомата - "автоматичний вимикач диференціального струму". Також абревіатура може знаходитися і на лицьовій стороні пристрою - ВД у першому випадку і АВДТ у другому (до абревіатури додаються цифрові позначення маркування конкретного виду пристрою).

По-друге, зверніть увагу на цифри, набрані на корпусі спереду великим шрифтом. В УЗО таким чином вказується величина номінального струму (це 16, 20, 25, 32, 40, 63, 80 або 100 А), а в диференціальному автоматі перед величиною номінального струму стоїть буква B, C або D - це тип характеристики електромагнітного і теплового розчіплювача (B — електромагнітний розчіплювач спрацьовує в межах від 3 до 5-кратного струму від номінального; C — спрацьовує в межах від 5 до 10-кратного струму від номінального; D — спрацьовує в межах від 10 до 20-кратного струму від номінального).

Третє, на що варто звернути увагу, коли збираєтеся знайти відмінність між УЗО і дифавтоматом - це зображена на корпусах пристроїв схема. Вона може здатися складною для людини, не пов'язаної з електрикою, однак заглиблюватися в неї вам не доведеться. Перш за все ви побачите на схемі диференціальний трансформатор (на обох пристроях він зображений зазвичай у вигляді овалу), однак на схемі дифавтомата ви зможете знайти також тепловий та електромагнітний розчіплювач (перший захищає систему від перевантаження, другий - від струмів короткого замикання).

Для прикладу ми взяли Автоматичний вимикач диференціального струму IEK АВДТ 32 C40 30мА і Пристрій захисного відключення (УЗО) IEK ВД1-63 2Р.100А 30мА:

               

Позначення на пристроях різних виробників можуть неістотно відрізнятися, однак основний принцип, наведений у цьому описі, завжди зберігається, тому по одному або декільком із зазначених відмінностей ви завжди зможете побачити різницю між УЗО і дифавтоматом.

Якщо резюмувати цю статтю коротко, ось що у нас вийде:

По-перше, вибираючи УЗО в компанії автоматичного вимикача, вам потрібно пам'ятати, що на вашій DIN-рейці вони займуть три модуля (два для УЗО, один для вимикача), в той час як дифавтомат, в якому поєднані функції обох пристроїв, займає два модуля. Тому дифавтомат безумовно буде вигідний, якщо ваш електричний щиток невеликого розміру. Крім цього, дифавтомат простіше і швидше монтувати, тому що ви встановлюєте один пристрій, а не два, і з тієї ж причини зменшується ймовірність виникнення помилок при монтажі, а якщо вони все одно виникли – їх легше буде виправити.

По-друге, установка автоматичного вимикача послідовно з УЗО дозволить вам точно визначити причину відключення мережі. Якщо спрацьовує УЗО – значить, стався витік струму в ланцюзі, а якщо автомат – справа в короткому замиканні або перевантаженні мережі. У випадку з дифавтоматом можливості однозначно встановити причину спрацювання немає, тому що цей пристрій діє однаково в будь-якому з можливих випадків.

Крім того, покупка автоматичного вимикача і УЗО обійдеться дешевше, ніж покупка дифавтомата, а це означає, що при наявності не одного, а декількох електричних ланцюгів, які потрібно захистити, ця зв'язка обернеться набагато економічніше для бюджету. Та й заміна в разі поломки УЗО або автомата теж буде коштувати дешевше, ніж заміна дифавтомата.

Як ви розумієте, немає однозначної відповіді на питання про те, що вибрати – УЗО або дифавтомат, адже у будь-якого пристрою є свої переваги і недоліки. Ми сподіваємося, що ця стаття допомогла вам розібратися з різницею між варіантами захисту електричного ланцюга, і, якщо у вас залишилися питання, будь ласка, зв'яжіться з нами для їх уточнення.