Стабілізатори напруги: гарантія безперебійної роботи техніки

Не до кінця розумієте що таке стабілізатор напруги? У цій статті ми розповімо не тільки про те, де і чому він корисний, але і як його підібрати і навіть де встановити.

Отже, чи потрібен стабілізатор напруги? Ми скажемо точно: він необхідний вам в трьох поширених випадках:

  • При проектуванні електричної мережі приміщення було закладено навантаження, яке виявилася меншим фактичного;
  • Напруга в мережі занижена або підвищена, відбуваються несподівані і непередбачувані скачки напруги;
  • Вартість обладнання, підключеного до електромережі, істотно перевищує ціну стабілізатора, або пристрої дуже чутливі до вольтажу і частоти змінного струму.

Якісний стабілізатор напруги може істотно продовжити термін служби будь-якої техніки, яка часто страждає від раптових перепадів напруги. Особливо це стосується дорогої іноземної техніки - наприклад, пральних і посудомийних машин, телевізорів і комп'ютерів. Миготливе світло - це теж одна з ознак нестабільної напруги, як і те, що періодично потужна побутова техніка на кшталт пилососа або котла може просто не включатися.

Стабілізатор вирішує питання не тільки зі стрибками напруги, але і з «осіданням» (коли вхідна напруга тривалий час нижче заявленого) і перенапруженням, від якого деякі особливо чутливі пристрої можуть не просто давати збої, а зовсім згоріти.




Головна функція стабілізатора - підтримка напруги в електромережі в заданих межах. Але перш, ніж ми розповімо вам, який стабілізатор напруги краще, давайте подивимося на те, як працює стабілізатор напруги.

Щоб підтримувати вихідну напругу в необхідних для стабільної роботи техніки межах, існує два методи:

  1. Метод, за яким стабілізатори змінюють вхідну напругу до заданих величин (коригувальний стабілізатор);
  2. Метод, згідно з яким пристрої накопичують вхідну електроенергію, а після віддають її з необхідними показниками напруги (інверторний стабілізатор).

В основі коригуючого стабілізатора лежить автотрансформатор, який якраз і маніпулює напругою, а також електричний фільтр сигналу на вході, комутатор обмоток на трансформаторі, модуль управління (моніторить зміни напруги).

Коригувальні стабілізатори - найпопулярніше рішення для будинків і промисловості. Вони діляться на три основні види:

- Релейні: комутація за допомогою електромеханічних реле.

- Сервопривідні: комутація за допомогою ролика з графіту або щітки.

- Симісторні: напівпривідні симістори-перемикачі.

Більш детально ми розповімо про ці види, їх переваги та недоліки, трохи нижче, а поки перейдемо до стабілізаторів, які працюють за другим методом.

У інверторних стабілізаторах немає трансформатора, і напруга коригується завдяки подвійному перетворенню. Спочатку змінний струм мережі перетворюється в постійний за допомогою випрямлювача, потім він накопичується у вторинному джерелі живлення, після чого електронний модуль використовує заданий алгоритм для зворотного перетворення струму в змінний, який відповідає заданому діапазону.

Обидва типи стабілізаторів крім власних конструктивних елементів мають так само модуль для вимірювання напруги і сили струму, модуль захисту (відключення при аварії) і призначений для користувача інтерфейс.




Тепер подивимося, чим відрізняються стабілізатори напруги коригувальні, види яких ми перерахували вище.

Релейний

Напруга в мережі змінюється ступінчато, комутація відводів автотрансформатору здійснюється за допомогою механічних реле. Релейні стабілізатори використовуються як в побуті, так і в промисловості: для стабілізації систем комп'ютерної апаратури та ліній зв'язку, медичного обладнання, комплексів пристроїв в адміністративних центрах і технологічних ліній в промисловості.

Релейний стабілізатор має високу точність і швидкість реакції, широкий стабілізаційний і температурний діапазон, низьку чутливість до частоти мережі. Крім цього він - найбільш економічний серед всіх типів стабілізаторів.

Головним недоліком цих апаратів є механічне зношування реле, через що термін служби стабілізатора досягає лише 7 років безперервної роботи. Тип стабілізації поступається за швидкістю сервопривідному і симісторному, тому при роботі з особливо чутливою технікою не може повністю гарантувати її безпеку.




Сервопривідний

Він нормалізує параметри вхідної напруги, і за допомогою автотрансформатора і сервопривідного механізму на основі двигуна зі щітками виводить ці параметри на заданий користувачем рівень. Сервопривідний стабілізатор купити можна за середньою ціною.

Одна з основних переваг сервопривідного стабілізатора в плавності його роботи - завдяки їй техніка, підключена до мережі зі стабілізатором, абсолютно не дає збоїв при перепаді напруги. Така плавність забезпечена тим, що принцип роботи цього апарату не спотворює синусоїду напруги, а також не створює ефект переривання синусоїди в процесі перемикання обмоток. Відхилення при роботі стабілізатора все-таки є, але зазвичай воно не досягає навіть 1%, що для роботи обладнання абсолютно не грає ролі.

Єдиний мінус, який відзначають багато користувачів - це шум, що виникає від роботи електромотору всередині корпусу. Від шуму можна позбутися в разі, якщо стабілізатор встановлений в щитовій шафі, чиї дверцята можна закрити.




Симісторний

Симісторні стабілізатори перевершують за кількістю переваг всі інші варіанти:

  • Довговічність. Для перемикання між обмотками при перепаді напруги ці стабілізатори застосовують напівпровідникові симістори-перемикачі, а тому механізм не зношується з часом, як у релейних і сервопривідних стабілізаторів. Безперервну роботу стабілізатор може забезпечити на строк до 15 років, при цьому необхідність в регулярному обслуговуванні відсутня.
  • Точність. Саме симісторний стабілізатор найбільш точний і зовсім не викривляє синусоїду напруги при роботі. Навіть найчутливіші прилади не допустять жодного збою в своїй роботі, якщо будуть захищені цим пристроєм.
  • Швидкодія. Стабілізатор реагує на зміну вхідної напруги за коротку мить - 10-20 мс.
  • Безшумна робота. Апарат не відтворює при роботі вібрацію або звуки, тому що механічні частини в його улаштуванні відсутні.

Стабілізатор симісторний не порушує точності роботи при взаємодії з широким діапазоном величин напруги, завдяки чому він вважається найбільш зручним і комфортним для захисту виробничих мереж, обладнання в офісних центрах, кондиціонуючих або обігрівальних установок, холодильного обладнання, котлів, медичного обладнання і так далі. Єдиним його недоліком є ​​ ціна: вона завжди буде вищою, ніж на стабілізатор іншого типу, проте інших мінусів у симісторних стабілізаторів немає. Цей апарат вибирають в разі, якщо потребує захисту мережа з підключеним дорогим обладнанням, високоточними пристроями, або ж такими апаратами, які неможливо навіть ненадовго залишити без живлення.




Який вибрати стабілізатор напруги?

Звичайно, варто звертати увагу на рівень популярності виробника і рекомендації користувачів, але і без цього можна зробити правильний вибір. Ми виділили чотири основні пункти, які грають головну роль в цьому питанні.

  • Потужність стабілізатора.

Показник потужності пристрою обов'язково повинен бути рівним або більшим, ніж потужність апарату, для якого встановлено стабілізатор. Якщо стабілізатор встановлюється для захисту всієї електричної мережі, то в розрахунках потрібно виходити з сумарної потужності всієї техніки, яка живиться або може бути підключена до цієї лінії. При великій кількості приладів рекомендується встановлювати кілька стабілізаторів (або окремо на найбільш дорогу техніку), оскільки індивідуальний захист ефективніший і надійніший загального.

Важливо пам'ятати, що деякі пристрої (в основному електродвигуни) при включенні споживають в декілька разів більше енергії, ніж при безпосередній роботі. В цьому випадку стабілізатор повинен забезпечувати потужність, яка приблизно в 3-5 разів перевищує заявлену виробником потужність роботи пристрою.

Фахівці рекомендують після підрахунку сумарної потужності приладів вибирати той стабілізатор, чиї показники будуть на 25-30% перевищувати цю цифру. Такий запас продовжить термін служби стабілізатора і дозволить вам підключати до мережі додаткові прилади. Потужність будь-яких пристроїв вказується на корпусі або в технічних документах.

  • Кількість фаз стабілізатора.

Стабілізатори виробляються однофазні та трифазні. Якщо мережа, на яку прилад встановлюється, однофазна, то саме такий і потрібен стабілізатор.

У разі трифазної мережі стабілізатор на три фази купити потрібно в разі, якщо хоча б один підключений пристрій теж трифазний. Якщо все навантаження в такій мережі однофазне, можна використовувати три однофазні стабілізатори (за ціною цей варіант вигідніший): вигода також в тому, що при зникненні напруги на одній з фаз, відключиться тільки один стабілізатор, в той час як два інші будуть продовжувати стабільну роботу .

Трифазний стабілізатор найчастіше застосовується на виробництві, а в побутових умовах і користувачі, і фахівці віддають перевагу трьом однофазним.




  • Точність стабілізації.

Стандартна побутова техніка безперебійно працює при відхиленнях в напрузі в районі 7% від заданого (220 В або 380 В), а це означає, що стабілізатор високої точності для неї без потреби. Того ж не можна сказати про високочутливе обладнання, наприклад, медичні апарати і мережі освітлення: для таких пристроїв безпечніше вибирати стабілізатор з допустимою похибкою не більше 3%, щоб захист був найбільш надійним.

Висока точність стабілізації означає, що діапазон вихідної напруги буде вкрай невеликим - різкі скачки напруги пройдуть не тільки непомітно зовні, але і не торкнуться техніки, яка могла б на них відреагувати при менш точному стабілізаторі. Детальну інформацію про те, які коливання може витримувати та чи інша техніка, можна подивитися в технічній документації або уточнити в сервісних центрах.

  • Спосіб установки.

Виробляється безліч стабілізаторів, придатних для кріплення як на стіну, так і на підлогу, тому питання про те, де встановлювати стабілізатор напруги, не здається дуже складним. У разі, якщо вам важлива економія місця на підлозі - краще вішати прилад на стіну. Ніякого істотного впливу на роботу стабілізатора тип його встановлення не виявляє.

Крім універсальних моделей виробники пропонують також суто настінні і підлогові варіанти, а також переносні стабілізатори - у них на корпусі є спеціальні ручки для зручності їх транспортування.

Найбільш комфортно пристрої працюють в температурному діапазоні від 0°С до +40°С, з вологістю повітря до 80% і при тиску від 630 мм.рт.ст. до 800 мм.рт.ст. Ці умови легко досягаються всередині приміщень, але для зовнішньої установки краще використовувати монтажні бокси, або купувати стабілізатори з підвищеним рівнем IP-захисту корпусу.




Нагальним питанням залишається те, скільки коштує стабілізатор напруги. Відразу відзначимо: китайські пристрої завжди на порядок дешевші за вітчизняні, проте вони програють по довговічності, технічних характеристиках та якості - можуть не тільки вийти з ладу набагато швидше, ніж зазначено в документації, але і не справлятися з перепадами напруги в мережі, таким чином, майже не захищаючи її.

До того ж, в разі необхідності набагато простіше звернутися в сервіс вітчизняного виробника, ніж намагатися розібратися в тому, як налаштувати стабілізатор, зроблений в Китаї.

Тепер, коли ми розібралися з тим, що робить стабілізатор напруги, якими бувають його види та як правильно вибрати стабілізатор для будинку, офісу або виробництва, залишилося залагодити лише останній момент - де купити стабілізатор напруги.

Ми пропонуємо вибрати необхідний вам пристрій на сайті «Сфералайн» і гарантуємо, що всі апарати надані перевіреними виробниками, мають сертифікат якості та відповідності, а також пропонуються з офіційною гарантією. Звернувшись до наших фахівців, ви зможете не тільки залишити заявку і зробити вигідне придбання, але і отримати відповіді на будь-які питання з приводу стабілізаторів. Зв'язуйтеся з нами через електронну форму або за номером телефону у зручний для вас робочий час!