Блискавкозахист: як вберегти ваш будинок

Блискавкозахист при будівництві та обладнанні сучасних будівель грає більш важливу роль, ніж ми звикли думати. Як часто кожен з нас бачить потрапляючу в будинок блискавку? .. Тим часом, статистика повідомляє, що за минулий рік на території України більше трьох тисяч загорянь сталося саме через удар блискавки! Але ж усіх цих руйнувань, шкоди і травм людей можна було б уникнути завдяки правильно - і, головне, вчасно - встановленому блискавкозахисту!

Система блискавкозахисту споруд спрямована на те, щоб уберегти будівлі (приватні будинки, багатоквартирні будинки, котеджі, адміністративні та виробничі приміщення і так далі) від пошкоджень від удару блискавки. Установка блискавкозахисту вберігає не тільки фасад будівель і дах від пожежі і поломок, а й електричні комунікації, майно всередині і поблизу від будинку, і, що найголовніше, людей, що знаходяться всередині.

Складається ця система з комплексу спеціальних пристосувань і підібраних під різновид даху технічних рішень, і розділяється вона на зовнішній блискавкозахист і внутрішній.

Зовнішній блискавкозахист допомагає зберегти будівлю від фізичних ушкоджень, поломок і пожеж завдяки тому, що перехоплює блискавку і через систему провідників відводить її розряд через заземлення в грунт, де струм розсіюється, не завдавши нікому і нічому шкоди. В середньому розряд блискавки несе в собі силу струму більш ніж в десять тисяч ампер (а іноді цифра сягає 500 тисяч), але якщо у будівлі є правильно організований блискавкозахист - ніякої шкоди ні людям, ні майну цей розряд не завдасть. Швидше за все, ви навіть не помітите його, перебуваючи всередині будинку і займаючись роботою або повсякденними справами.

Зовнішня система захисту від блискавок ділиться на кілька видів:

- блискавковловлююча сітка, що підходить для плоского даху з великою площею. Вона складається з токовідводів і провідників, кожен з яких окремо заземлений;

- блискавковловлюючий трос, що використовується для довгих ділянок з можливими прибудовами. Трос простягається уздовж коника даху і з'єднується з провідниками-струмовідводами;

- блискавковловлюючий стрижень, який встановлюють на невеликі будівлі. Він приймає на себе удар блискавки, а потім проводить його по струмовідводам до заземлювачів. Це - найпоширеніша і найефективніша система для захисту від блискавок.

Конструктивні елементи кожного виду відрізняються деталями і нюансами, які найкраще обумовлювати при установці з фахівцями, однак ми познайомимо вас з основними складовими зовнішнього блискавкозахисту: блискавковідводами, струмовідводами і заземлювачами.

Блискавковідводи, які часто називають громовідводами, створені для того, щоб перехоплювати розряди блискавки, які вдаряють поблизу. Вони виробляються зі сталі, алюмінію або міді, і виглядають як високі тонкі щогли, які легко помітити на дахах будівель, в найвищих їх точках. До речі, громовідводи часом ставлять не тільки на будівлях, а й на мостах і історичних пам'ятках.

Струмовідводи - це найчастіше спеціальні дроти з великим перетином. Вони з'єднують блискавковідвід з системою заземлення: це один з найважливіших елементів захисту, тому що саме по цих проводах розряд блискавки проходить до системи заземлення. Фахівці, що встановлюють блискавкозахист, завжди ретельно перевіряють з'єднання між провідниками, щоб виключити пошкодження і розриви лінії.

Нарешті, заземлювачі: це ті ж провідники, тільки іншої конструкції, які безпосередньо торкаються грунту (не просто лежать зверху, але йдуть трохи вглиб) і передають в нього струм. У ролі заземлювача можуть виступати стержні і штирі, зовні схожі на громовідводи, які частково зариваються в землю, або ж металеві плити.



Під «внутрішнім блискавкозахистом» зазвичай розуміють модульні пристрої, які захищають електричну проводку, а значить, і всю техніку, від перенапруг, викликаних ударом блискавки. Цей вид захисту запобігає поломці електричних приладів і їх комплектуючих завдяки роботі ПЗІП - пристроїв захисту від імпульсних перенапруг. ПЗІП встановлюється в щитовій шафі разом з іншими модульними пристроями.

Обов'язково потрібно запам'ятати, що зовнішній і внутрішній блискавкозахист повинні використовуватися в сукупності, оскільки інакше великий ризик отримати ті чи інші пошкодження, або матеріальний збиток! Також відзначимо, що зовнішню систему найкраще монтувати на споруду ще при будівництві, проте установка захисту на вже готовий будинок також необхідна.

Окремо варто розповісти про те, що таке активний блискавкозахист. Це більш складна система, яка працює практично за тим же принципом, що і звичайний захист від удару блискавки, але має більш широкий радіус дії і одну важливу особливість: блискавкоприймач іонізує повітря навколо стрижня під час негоди, і тим самим привертає блискавки до себе, на відміну від звичайних стрижнів-приймачів, які тільки вловлюють блискавку, яка з’явилась поруч. Радіус дії активного приймача досягає 120 метрів, і ніяких джерел живлення для роботи цього виду захисту не потрібно.

Незалежно від того, який вид блискавкозахисту вибрати, найважливіше пам'ятати: відсутність блискавкозахисту може завдати величезної шкоди не тільки вашому майну і техніці, а й здоров'ю і життю людей!

Блискавкоприймачі, струмовідводи, провідники і заземлення, а також кріпильні та монтажні елементи блискавкозахисту від перевірених виробників, представлені на сайті «Сфералайн», безпечні для використання і мають сертифікати якості та відповідності стандартам. Для вибору системи блискавкозахисту ви можете звернутися до фахівців компанії «Сфералайн», які з радістю вам допоможуть!